تبلیغات
همه چی در دووزاری - موشک‌هایی که تا آسمان هفتم هم می‌روند!! بادکنک‌های آمریکا، سوزن‌های ایران

موشک‌هایی که تا آسمان هفتم هم می‌روند!!
 بادکنک‌های آمریکا، سوزن‌های ایران


مشخص نبودن حد نهایی بُرد موشک‌های تولید شده در جمهوری اسلامی ایران و نیز پهن بودن پایگاه‌های و قرارگاه‌های آمریکا در منطقه خاورمیانه که هدف‌گیری آنها را برای هر کسی آسان می‌کند، دو مشکل اساسی در معادله فرضی رویارویی آمریکا و اسرائیل با جمهوری اسلامی ایران است.

 تئوری تقابل نظامی اسرائیل با هریک از کشورهای خاورمیانه حاوی انگاره‌ها و مؤلفه‌هایی است که همواره باید آنها را منهای نتیجه احتمالی این تقابلات در نظر گرفت. معلوماتی که همواره در این معادله ثابت‌اند و تمام تحلیلگران با نگاه به آنهاست که در باب نتیجه رویارویی نظامی رژیم صهیونیستی و حامیانش با هریک از کشورهای خاورمیانه اظهار نظر می‌کنند.
یکی از این معلومات ثابت و همیشگی، "ناگزیری آمریکا از حمایت مستقیم از اسرائیل در تمامی تقابلات نظامی" است.

این انگاره به ویژه در منطقه خاورمیانه رنگ بسیار جدی‌تری برای آمریکا دارد. گزینه‌ای که هم به لحاظ موقعیت استراتژیک خاورمیانه و هم به دلیل حضور موقعیت مکانی صهیونیست‌ها در این منطقه ضرورت حمایت مستقیم آمریکا از ارتش صهیونیستی را بیشتر آشکار می‌سازد.
حاکمان کاخ سفید خود بیش از هر کس دیگری به این ضرورت مهم! واقف هستند. آنجا که باراک اوباما در اوایل دوره ریاست جمهوری خود با حضور در کنفرانس "آی‌پک" اعلام می‌کند: "برای حمایت از اسرائیل هر کاری انجام می‌دهیم."

اما حمایت نظامی آمریکا از رژیم صهیونیستی در خاورمیانه متضمن پذیرفتن خطرات بسیار جدی برای حاکمان کاخ سفید، هم در خاورمیانه و هم در کشور خودشان است.
خطراتی که در اینجا به طور خاص به دو مورد از آنها اشاره می‌کنیم.
نخست: بالا بودن ضریب آسیب‌پذیری آمریکا در خاورمیانه در صورت هر نوع کنش نظامی به دلیل گستردگی زیاد آمریکا در منطقه و دوم: قدرت موشک‌های دفاعی جمهوری اسلامی ایران.

*نشانه‌روی آسان برای هدف وسیع

ایالات متحده هم‌اکنون در عمده کشورهای عربی خاورمیانه و افغانستان پادگان‌های نظامی زیادی برپا کرده است. به گزارش سایت ویکی‌پدیا، ایالات متحده در ترکیه و ۵ کشور عربی بحرین، قطر، کویت، امارات متحده عربی و عمان دارای پایگاه‌های ویژه نظامی است. این در حالیستکه باید به این تعداد، پایگاه‌های نظامی اشاره شده و اشاره نشده آمریکا در کشورهایی مثل پاکستان، رژیم صهیونیستی، قزاقستان و سایر کشورها را نیز افزود.

برای مثال باید به این نکته اشاره کرد که بر اساس اطلاعات سایت ویکی‌پدیا، پهن بودن نظامی ایالات متحده، تنها در کشور افغانستان به اندازه ۸ پایگاه نظامی رسمی است. که البته این تعداد فقط پایگاه‌های رسمی هستند که باید در ادامه لیست آنها تعدادی از مقرهای نظامی غیر رسمی آمریکا را نیز به حساب آورد که ایالات متحده هیچگاه حاضر به نام بردن از آنها نیست.

گستردگی نظامی آمریکا در منطقه خاورمیانه البته تنها منوط به عرصه زمینی نیست.
نیروهای نظامی آمریکا در خلیج فارس نیز حضوری بسیار پررنگ و فراوان دارند.
منابع خبری از حضور "پلیس دریایی" برای مدیریت رفت و آمد کشتی‌ها و زیردریایی‌های نظامی آمریکا و متحدانش در خلیج فارس در مقاطعی خبر می‌دهند.
ایالات متحده بیش از هرکس دیگری این واقعیت را می‌داند که اگر تعدادی موشک از سواحل خلیج فارس و به صورت بی هدف به سمت پهنه آب‌های این خلیج شلیک شود، ضرورتاً و با احتمال زیادی ناوها، ناوچه‌ها و زیردریایی‌های آمریکایی و متحدانشان در خطر قرار می‌گیرند.

این نکته مهم را به زمین خاورمیانه نیز باید ربط داد. در حقیقت ایالات متحده آن‌ اندازه در منقطه گسترده شده است که تنها با تجهیزات موشکی معمولی نیز در خطر بسیاری قرار دارد و در واقع آمریکا در یک تقابل نظامی فرضی؛ یک هدف وسیع است که نشانه‌روی را برای حریفانش به آسانی فراهم کرده است.
البته این مقایسه تنها در شرایطی فرض می‌شود که کشور یا کشورهای کنشگر فرضی در عملیات نظامی آمریکا با این کشورها در خاورمیانه، از امکانات و سایر قدرت‌ها و ظرفیت‌های آفندی و پدافندی خود استفاده نکنند.

*قدرت موشکی ایران زیر ذره‌بین

آیت‌الله هاشمی رفسنجانی همواره به بیان مواضع پیش‌دستانه در قبال موضوعات دفاعی جمهوری اسلامی ایران مشهور بوده است. او چند سال قبل در زمینه قدرت موشکی جمهوری اسلامی ایران نکته‌ای را بر زبان راند که غرب و آمریکا را در بهت و حیرت فرو برد اما آنان ترجیح دادند در قبال شنیدن این نکته خود را به سکوت و فراموشی دعوت کنند.

او که در اوایل آغاز جنگ تحمیلی علیه جمهوری اسلامی ایران از این گفته بود که احتمال دارد تنگه هرمز را ببندیم؛ چند سال قبل نیز این جمله را گفت: "موشک‌های ایران به تمام جهان می‌رسند."
باید اذعان کرد جمهوری اسلامی ایران در بعد دفاعی، هم‌اکنون در آنچه که به صورت رسمی اعلام شده است؛ دو عرصه مهم خاورمیانه را در برد موشک‌های خود دارد. نخست تمام پهنه خلیج فارس و دریای عمان و دوم تمام محیط سرزمینی کشورهای خاورمیانه.

روزنامه واشنگتن تایمز چندی قبل در لابه‌لای یکی از گزارش‌های خود به این نکته اشاره می‌کند و می‌نویسد: "موشک‌های جمهوری اسلامی ایران تمام پایگاه‌های آمریکا در خاورمیانه و حتی تمام اسرائیل را پوشش می‌دهند. این در حالیستکه برد موشک‌های ایرانی تا فراتر از قاره آسیا نیز می‌رسد."
همچنین مقامات نظامی ایران در زمینه برد موشک‌های ساحل به دریا و دریا به دریای جمهوری اسلامی نیز بارها در مصاحبه‌های خود از این خبر داده‌اند که تمام پهنه خلیج فارس و حتی فراتر از آن به راحتی در دسترس موشک‌های دفاعی ایران است.

"الکساندر ویلنر" و "آنتونی اچ . کورزمن" از محققان اندیشکده مطالعات راهبردی و بین‌المللی آمریکا نیز در تحقیقی با عنوان آمریکا و توازن نظامی منطقه خلیج فارس" به این نکته اذعان می‌کنند.
آنها در این تحقیق می‌نویسند: "تأسیسات آمریکا در خلیج فارس، متحدان آمریکا در خلیج فارس، و بیشتر بخش‌های جنوب شرقی اروپا در محدوده برد موشک‌های ایران است."
این دو محقق نظامی همچنین در زمینه سامانه‌های پدافند موشکی آمریکا در منطقه نیز اینطور می‌نویسند: "همچنان که سلاح‌های موشکی ایران پیشرفته‌تر و گسترده‌تر می‌شود، سامانه‌های پدافندی آمریکا برای مقابله با موشک‌های ایران پیش پاافتاده‌تر و قدیمی‌تر خواهد شد."

*یک مقایسه ساده

گستردگی محل‌های استقرار نظامی و تجهیزات آمریکا در منطقه خاورمیانه از یک سو و توانایی فراوان موشک‌های دفاعی جمهوری اسلامی ایران از سوی دیگر، بیانگر آن است که آمریکا به عنوان یک دشمن گسترده و پهن شده در خاورمیانه، باید فکری به حال آسیب پذیری شدید خود در قبال توانمندی‌های دفاع موشکی ایران ما‌به‌ازای هرگونه حرکت نظامی علیه جمهوری اسلامی بکند.

فکری که البته هیچ نتیجه مطلوبی غیر از پذیرفتن واقعیت آسیب‌پذیری آمریکا ندارد.
در واقع ایالات متحده باید بپذیرد که ضعف طبیعی اینگونه استقرار در خاورمیانه و توانایی‌های گفته شده! ایران اسلامی در زمینه پدافند موشکی، او را در موقعیت ضعف شدیدی قرار داده است.
اما در میان تمام آنچه که از میان اخبار و واقعیت‌های موجود گفته شد یک نکته دیگر نیز وجود دارد و آن توانمندی‌های گفته نشده! جمهوری اسلامی ایران در عرصه‌های پدافندی است.

سرلشکر سیدحسن فیروزآبادی، رئیس ستاد کل نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران، چند سال قبل در گفت‌وگو با یکی از رسانه‌ها اینچنین گفت: "تجهیزاتی در اختیار داریم که به فکر دشمنان هم نمی‌رسد."
به هر حال باید دانست که همواره هر دو طرف موافقان و مخالفان تقابلات نظامی در منطقه خاورمیانه تمام این نکات و معلومات مسئله را می‌دانند.

دانسته‌هایی که همانطور که کارشناسان مسائل استراتژیک کشورمان چندی قبل در مورد تهدیدات نظامی اسرائیل پیش‌بینی کرده بودند؛ مقامات رژیم صهیونیستی را مجبور به پس گرفتن تهدیدات اخیر خود کرد و وزیر جنگ این رژیم تصریح کرد که "حمله به جمهوری اسلامی ایران پیک نیک نیست ولی ما همواره به دنبال پیک نیک هستیم.!"

مقام معظم رهبری، حضرت آیت‌الله خامنه‌ای چند سال قبل در یک سخنرانی در جمع جوانان بسیجی در زمینه توانمندی‌های جمهوری اسلامی ایران فرمودند:
"چه کسى خیال مى‏کرد نظام جمهورى اسلامى در سال پنجاه‏ونه که جنگ را بر ما تحمیل کردند و آرپى‏جى براى زدن نداشت و نمى‏توانست تولید کند، امروز در مقوله‏ تسلیحات، پیشرفت‌هایى کرده باشد که براى آنها خیره‏ کننده است."

  • صدرا آپ
  • پول فا
  • کارت شارژ همراه اول